VDU verslo inkubatoriuje – Alzheimeriui neabejinga „Innovative Care of Dementia“
„Innovative Care of Dementia“ šių metų pradžioje įsikūrė VDU Komunikacijos ir technologijų perdavimo centro (KTPC) verslo inkubatoriuje, kuriame ieškos naujų gyvenimą palengvinančių sprendimų Alzheimerio ir demencijos ligomis sergantiems bei juos slaugantiems žmonėms.
Idėjos autorius ir sveikatingumo entuziastas Tadas Gudėnas su VDU Informatikos fakulteto dekanu, dirbtinio intelekto ir kalbos taikymo specialistu prof. Tomu Krilavičiumi vysto interaktyvią namų slaugymo sistemą su išmaniuoju pagalbininku.
„Turime holistinį požiūrį į žmogaus sveikatą, ypatingai į Alzheimerį. Holistinis požiūris remiasi tuo, kad iš kuo daugiau skirtingų kampų žvelgiame į ligą“, – „Innovative Care of Dementia“ filosofiją pristatė T. Gudėnas.
Kuriama technologija „DEMinno Care“ atsižvelgia į penkis pagrindinius žmogaus sveikatingumo parametrus – kokybišką miegą, emocinę sveikatą, fizinį ir protinį aktyvumą bei pilnavertę mitybą. Ši inovacija dirbtinio intelekto pagalba apdoroja surinktą informaciją ir į ją atsižvelgus išsiunčia profesionalius patarimus ligonio artimiesiems.
T. Gudėnas, kuris pats rūpinasi Alzheimerio liga sergančia mama, sugalvojo šį technologinį sprendimą, nes nerado profesionalios pagalbos ir patarimų sau.
„Ieškojau sprendimų pasaulyje, bet neradau tokių, kurie bet kuriai šeimai ar asmeniui, sergančiam Alzheimeriu, neštų pridėtinę naudą ir gerintų gyvenimo kokybę, – prisiminė T. Gudėnas. – Lietuvoje niekas nesupranta. Trūksta žinių, kas tai per liga, ar tai skauda. Ji painiojama su Parkinsono liga. Tai – baisi liga, bet apie ją vengiama kalbėti. Truputėlį yra stigma, bet nemanau, kad esu susidūręs ir su neigiamu požiūriu.“
Tačiau tai nėra vienintelė VDU KTPC verslo inkubatoriaus naujoko kuriama inovacija. T. Gudėnas praėjusiais metais subūrė dar vieną komandą. Joje dirba maisto biotechnologijos mokslų daktarė Rūta Jukonytė, maisto gamybos technologė Asta Gudėnė, informacinių technologijų ir skaitmeninės rinkodaros specialistas Tadas Gintauskas bei maisto sveikatingumo specialistė Vitalija Gudėnaitė. Jie drauge vysto „NeuroBite“ projektą.
Tadas nuolatos dalyvauja įvairiuose renginiuose, tokiuose kaip „Sveikatos dienos“, „FIBO“, „Latitude 59′, „Slush“. Vienoje iš parodų „Technorama 2022“ jis susipažino su tuo metu dar tik doktorante R. Jukonyte, o ši pažintis tapo svarbiu impulsu pradėti vystyti maisto inovaciją.
„NeuroBite“ yra sukurtas bendrųjų kognityvinių funkcijų gerinimui, – pridūrė jis. – Produkto unikali formulė ne tik skatina neurogenezę ir gerina atmintį, bet ir stiprina imuninę sistemą, taip pat rūpinasi žarnyno sveikata dėka probiotikų bei prebiotikų. Ypatingas „NeuroBite“ gamybos aspektas – pažangios fermentavimo technologijos, išsaugančios ir sustiprinančios produktų naudingąsias savybes.“
„Innovative Care of Dementia“, siekdama finanasavimo, aktyviai dalyvauja gyvybės mokslų ir giliųjų technologijų (angl. „deeptech“) sryčių verslo akceleratoriuje „Baltic Sandbox Ventures“.
Be viso to, T. Gudėnas su savo kolegomis inicijuoja įvairias veiklas. Viena iš jų – „Skaitymo popietė“, kurioje žinomi aktoriai skaito knygas demencija sergantiems asmenims. Alzheimerio ligos mėnesį jie surengė sąmoningo kvėpavimo kursus, skirtus Alzheimeriu ir kitomis demencijomis sergančiųjų artimiesiems.
„Šie renginiai yra mūsų startuolio socialinės atsakomybės ir noro duoti visuomenei naudingą indėlį išraiška ir tai mums labai svarbu“, – pabrėžė T. Gudėnas.
Spalio mėnesį T. Gudėnas ne tik organizavo renginius, bet ir pats sudalyvavo Europos Alzhaimerio konferencijoje, iš kurios parsivežė dvejopus jausmus.
„Gera ir unikali galimybė įgyti pažinčių, suprasti, kuo žmonės kvėpuoja, tačiau tai daugiau į mokslininkus orientuota konferencija. Ir nors ten buvo daug gerų dalykų – nuo tinklaveikos iki pasisemtų idėjų, bet vis dėlto, manau, kad trūksta konkretesnių sprendimų – inovacijų, – įspūdžiais dalinosi T. Gudėnas. – Buvimas ten sustiprino mano įsitikinimą, kad einame teisinga linkme ir mūsų produktai gali būti išties naudingi.
Po tokių renginių atsiranda daug pamąstymų, naujų sprendimų, savo idėjos patikrinimas bendraujant su mokslininkais ir verslininkais. Tokiu būdu gali bent jau teoriškai patvirtinti savo produktus. Be abejo, žmonės, kurie dirba toje aplinkoje ir iš tikrųjų žino, ką reiškia Alzheimerio liga, palaiko mūsų idėjas. Profesionalai tikrai mato didelį potencialą, bet ne žmonės, kurie nejaučia to skausmo. Žinote, kai neskauda danties, tai nežinai, ką tai reiškia.“