Antrasis vizitas Masačusetso technologijos institute: žvilgnis į pasaulinio lygio mokslą ir inovacijas
Vytauto Didžiojo universitetas (VDU), MIT Tarptautinių mokslo ir technologijų iniciatyvų (MISTI) programos koordinatorius Lietuvoje, kartu su Lietuvos konsorciumo partneriais 2025 m. birželio 8-14 dienomis antrą kartą lankėsi Masačusetso technologijos institute (MIT) Bostone, JAV. Šis aukšto lygio vizitas, sekantis po pirmojo, vykusio 2025 m. kovo 16-21 dienomis, buvo skirtas giliau pažinti lyderiaujančio pasaulyje universiteto infrastruktūrą, susitikti su pasaulinio garso mokslininkais ir lyderiais bei dalyvauti Šiaurės Amerikos ir Lietuvos verslo forume. Abu vizitai finansuoti Lietuvos mokslo tarybos lėšomis.
Aukščiausio lygio atstovavimas ir kontaktų stiprinimas
Lietuvos konsorciumas, kurį sudaro 12 mokslo ir verslo partnerių , turėjo išskirtinę galimybę aplankyti įvairius MIT padalinius, garsėjančius savo novatoriškumu, tarpdiscipliniškumu ir bendradarbiavimu su verslu bei per savo išradimus ir veiklas atpažįstamus ne tik mokslo, bet ir pasaulyje. Tarp aplankytų vietų buvo Medijų laboratorija, Dirbtinio intelekto laboratorija, Kvantinės inžinerijos centras, Bitų ir atomų centras, Nanotechnologijų centras „MIT.nano“, Kocho vėžio tyrimų bei McGoverno smegenų tyrimų institutai.
VDU delegaciją vizito metu atstovavo rektorė elektė prof. dr. I. Dabašinskienė, MISTI Lietuvai programos koordinatorė Ina Žurkuvienė, VDU Mokslo ir inovacijų departamento direktorius prof. dr. Darius Milčius, Bioekonomikos tyrimų instituto direktoriaus pavaduotoja doc. dr. Viktorija Vaštakaitė-Kairienė, Biochemijos katedros vedėjas prof. dr. Saulius Šatkauskas, Viešosios komunikacijos katedros prof. dr. Auksė Balčytienė ir Filosofijos katedros doc. dr. Viktoras Bachmetjevas.
Strateginės diskusijos dėl bendradarbiavimo plėtros
„Tai buvo ne tik pažintis su įspūdinga MIT infrastruktūra ar technologijomis. Labiausiai įsiminė žmonės – kuklūs, bet plačiai mąstantys. Vizijos, kurias jie kuria, atrodo neįtikėtinos, bet čia jos virsta realybe“, – įspūdžiais dalijosi rektorė elektė prof. dr. I. Dabašinskienė. Ji pabrėžė, kad „Mind, Hand, and Heart“ – tai ne tik šūkis, bet kasdienės praktikos esmė, o MIT darbai grįsti ne tik žiniomis, bet ir tikėjimu, kad pasaulį galima keisti atsakingai ir kūrybiškai. „Sužavėjo tai, kaip natūraliai MIT jungia technologijas, mokslą ir meną. Kūrybiškumas čia ne priedas, o esminė inovacijų dalis. Menas tampa erdve eksperimentuoti, permąstyti visuomenės iššūkius ir kurti prasmingus sprendimus, kurie jungia skirtingas sritis ir žmones“, – pasakojo prof. dr. I. Dabašinskienė.
Vizito metu VDU delegacijos atstovai taip pat dalyvavo strateginiame susitikime su MIT Tarptautinės veiklos prorektoriumi prof. dr. Duane’u S. Boningu, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) ministru Luku Savicku ir viceministre Agila Barzdiene. Diskusijoje buvo aptariamos galimybės plėsti Lietuvos ir MIT bendradarbiavimą studijų, mokslo, kompetencijų stiprinimo, mokslo ir verslo bendradarbiavimo srityse. Šiame susitikime taip pat dalyvavo Deliana Ernst, MIT Pasaulinių programų direktorė bei prof. Gediminas Urbonas, kurio pastangomis ir buvo pradėtas šis strateginis Lietuvos bendradarbiavimas su MIT. Susitikimo metu buvo aptartas Lietuvos tikslas stiprinti bendradarbiavimą su MIT ir siekti ilgalaikės naudos šalies mokslo ir inovacijų sistemai.
„Ši kelionė leido geriau suprasti, kad daug daugiau galime pasiekti drauge – universitetai, verslas, viešasis sektorius. Kad žodžiai tarpdiscipliniškumas, kritinis požiūris ir bendradarbiavimas – yra ne etiketės ar kasdien kartojami reikalingi raktažodžiai, bet realybėje įkūnijami veiksmai ir mąstymo kryptis“, – kalbėjo rektorė elektė prof. dr. I. Dabašinskienė.
Dalyvavimas verslo forume ir globalių iššūkių sprendimas
Lietuvos sutartis su MIT užtikrino ir galimybę MIT Media laboratorijos erdvėse organizuoti Šiaurės Amerikos ir Lietuvos verslo forumą, kurį inicijavo Lietuvos ambasada bei Lietuvos konsultatai JAV. Konsorciumo partneriai vizito metu aktyviai dalyvavo forumo programoje, taip pat inicijavo diskusiją „MIT MISTI Lietuva. Bendradarbiavimas energetikos inovacijų srityje“. Jos metus buvo aptartos temos, susijusios su technologinėmis inovacijomis ir jų komercializavimu siekiant energetinės nepriklausomybės, energetine politika, Lietuvos saugumu bei MIT ekspertize. Diskusijoje dalyvavo Vladimir Bulović (MIT Elektros inžinerijos profesorius, MIT.nano steigėjas), Darius Milčius (Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, VDU Mokslo ir inovacijų departamento vadovas; Lietuvos energetikos instituto vyr. mokslo darbuotojas), Violeta Motuzienė (Vilniaus Gedimino technikos universiteto Pastatų energetikos sistemų katedros profesorė; Lietuvos energetikos instituto doktorantūros vadovė; Lietuvos inovacijų agentūros ekspertė), Vytautas Bitinas (Lietuvos geležinkelių Technologijų direktorius), moderavo – Gediminas Urbonas (MIT Media profesorius).
„Dažnai kalbame, kad globalūs iššūkiai, su kuriais susiduria mūsų pasaulis, reikalauja kolektyvinio intelekto, bendradarbiavimo ir gilaus įsipareigojimo žmogiškosioms vertybėms. Todėl vienas esminių Lietuvos tikslų šiame bendradarbiavime, nepaisant to, kad turime skirtingus išteklius, yra tai, kaip mes, kaip šalis, galime prisidėti prie globalių iššūkių sprendimo“, – po antrojo vizito MIT kalbėjo programos koordinatorė I. Žurkuvienė.
MIT jau 14-us metus iš eilės užima pirmą poziciją pasauliniuose QS universitetų reitinguose: jis pripažintas geriausiu universitetu pasaulyje 11-oje dalykų sričių, o dar 7-iose srityse užėmė antrą vietą. „Manau, kad tokios pozicijos išlaikymą užtikrina būtent toks mąstymas ir universiteto organizavimo kultūra, – teigė programos koordinatorė I. Žurkuvienė. – Tai nėra tik apie tarpdiscipliniškumą studijose ir moksle, peržengiantį disciplinų ribas. Tai – ir apie aistrą bei atsidavimą, su kuriuo tai daroma.“
Ilgalaikė programa ir jos reikšmė Lietuvai
Antrasis vizitas į MIT liudija MIT MISTI Lithuania programos svarbą ir ambicingus tikslus. Ši partnerystė su MIT, kuris yra pasaulinis lyderis mokslo, technologijų ir inovacijų srityse, suteikia Lietuvai unikalią galimybę pasinaudoti geriausia pasauline patirtimi ir resursais. Siekiama, kad per artimiausius metus dabartinė trejų metų (2025-2027 m.) trukmės bendradarbiavimo sutartis išaugtų į ilgalaikę ir visapusišką programą. Tai leistų Lietuvai dar labiau sustiprinti savo pozicijas mokslo ir inovacijų srityse ir prisidėti prie aukštos pridėtinės vertės ekonomikos kūrimo.
MIT MISTI Lithuania veiklos ir konsorciumo partneriai
MIT MISTI Lithuania programa, oficialiai pradėta 2025 m. sausio 28 d. sutartimi , yra trejų metų trukmės strateginė partnerystė tarp Lietuvos mokslo ir verslo konsorciumo bei MIT. Tarp bendrų veiklų yra planuojami ankstyvosios stadijos mokslo projektai (Global Seed Fund) , Lietuvos ir MIT studentų stažuotės, bendri renginiai Lietuvoje ir MIT. Šiuo metu Lietuvos universitetuose, mokslo institutuose ir įmonėse praktiką atlieka 14 MIT studentų.
Programą koordinuoja VDU. Konsorciumo partneriai:
- Universitetai: Kauno technologijos universitetas, Klaipėdos universitetas, Vilniaus universitetas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Vilniaus dailės akademija.
- Mokslo institutai: Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras, Lietuvos energetikos institutas.
- Verslo partneriai: AB „Ignitis grupė“ , AB „Lietuvos geležinkeliai“, UAB „Novian“ , UAB „Euromonitor International – Eastern Europe“.
Apie Masačusetso technologijos institutą
MIT (JAV, Bostonas) yra pasaulinis lyderis mokslo, technologijų ir inovacijų srityse. Jis užima 1-ą vietą QS reitinguose. 2024 metais MIT bendrosios veiklos pajamos viršijo 5 mlrd. JAV dolerių, iš kurių 2.1 mlrd. JAV dolerių buvo skirta moksliniams tyrimams.
MIT pasižymi stipriu tarpdiscipliniškumu, gebėjimu integruoti mokslą, inžineriją, vadybą, socialinius ir humanitarinius mokslus bei dizainą. Institutas taip pat išsiskiria stipria mokslo ir verslo bendradarbiavimo sistema, apimančia technologijų perdavimą ir verslumo ekosistemą. 2024 metais MIT užregistravo 679 naujus išradimus, įsteigė 24 startuolius ir jo mokslininkams ir tyrėjams buvo išduoti 323 nauji patentai.
MIT bendruomenės nariai yra pelnę daugybę prestižinių apdovanojimų: 105 Nobelio premijas, 27 Pulitzerio premijas, 26 Turingo apdovanojimus, 84 MacArthur stipendijas ir kt.
MIT yra Bostono inovacijų ekosistemos centras. Ši ekosistema pasižymi prestižinių universitetų (MIT, Harvardo, Bostono, Tufts ir kt.) koncentracija, daugiau nei 1000 biotechnologijų įmonių, tyrimų ir inovacijų centrų, rizikos kapitalo fondais ir glaudžiu bendradarbiavimu tarp mokslo ir verslo. Kendall Square rajone, kur MIT yra vienas didžiausių žemės savininkų, veikia tokios biotechnologijų ir farmacijos įmonės kaip Novartis, Pfizer, Biogen, Sanofi ir Vertex Pharmaceuticals, taip pat programinės įrangos kūrėjai Google, Microsoft, Apple ir Amazon. Tokia tanki įmonių ir tyrimų centrų koncentracija skatina inovacijas ir ekonomikos augimą.