VDU ŽŪA sukurtas kintamosios sėjos metodas – raktas į tvarumą
VDU Žemės ūkio akademijos mokslininkai sukūrė „Tiksliosios tiesioginės žieminių kviečių sėjos technologijos valdymo modelio prototipą“. Siekiant sumažinti kviečių sėklų sąnaudas ir prisitaikyti prie skirtingų dirvožemio savybių kintamumo, svarbu užtikrinti sėklos guoliavietės optimalų maitinimo plotą, gylį, sudygimą, vystymąsi, derlingumą ir jo kokybę.
Aktualus yra ir kintamos normos, kintamo gylio tiksliosios tiesioginės žieminių kviečių sėjos valdymo modelio taikymas. Naudojant daugiafunkcinius ultravioletinių spindulių, optinius matomos šviesos, artimosios infraraudonosios spinduliuotės spektroskopijos jutiklius, fiksuojant sugeriamas ir atspindimas šviesos bangas, sukuriami algoritmai, kuriuos taikant sudaromi kintamos normos bei kintamo gylio sėjos žemėlapiai.
Prototipo pristatymas:
Kintamos normos ir gylio sėjos sistemą sudaro GPS ir RTK imtuvas, kabinos ekranas su galimybe įkelti ir vykdyti receptinius žemėlapius, rinkti duomenis ir realiu laiku pateikti informaciją sėjos proceso operatoriui. Naudojant programinę įrangą ir taikant algoritmus sistema siunčia signalą sėjamosios hidraulinei ar elektrinei pavarai atitinkamai keisti sėjamosios sėklų normą ir gylį realiu laiku. Parinkus sėjos mašiną vykdoma tikslioji tiesioginė žieminių kviečių kintamos normos ir gylio sėja pagal skirtingas dirvožemio savybes, suskirstytas lauko zonas.
Naujas metodas padidina ūkio tvarumą, optimizuoja įterpiamų žieminių kviečių sėklų kiekius, jų pasiskirstymą guoliavietėje, gerina sėklų sudygimą, didina grūdų produktyvumą, kokybę ir ekonominį efektyvumą.
Daugiau apie šią technologiją galite sužinoti „VDU InnoSpace“ erdvėje.