VDU vizitas Airijoje: inovacijas kuriančios valstybės vizija ir diskusijos dėl intelektinės nuosavybės
VDU kartu su kitais Lietuvos žinių ir technologijų perdavimo tinklo „TTO Lietuva“ nariais gegužės mėnesio pirmą savaitę vyko su vizitu į Airiją, kur aplankė mokymų įstaigas „Trinity College Dublin“, „University College Dublin“ ir inovacijų agentūrą „Enterprise Ireland“.
Lietuvos atstovai gerosios praktikos sėmėsi iš universitetuose kelių dešimtmečių įdirbį technologijų perdavimo srityje turinčių Airijos specialistų. Lietuvoje tokia patirtis pradėjo formuotis tik nuo 2009 metų, kuomet, priėmus Mokslo ir studijų įstatymo pakeitimus, intelektinės nuosavybės valdymas pateko į mokslo ir studijų institucijas.
Inovacijas kuriančios valstybės vizija
Kelionės įspūdžiais besidalindami „TTO Lietuva“ tinklo nariai pažymėjo, kad Airijos inovacijų ekosistemos vystymosi kelias – nuolatinis siekis intensyviai skatinti aukštos pridėtinės vertės verslų ir atitinkamai darbo vietų kūrimą – leido Airijai transformuoti tradicinę ekonomiką. Anksčiau airių ekonomika buvo grįsta tik gamyba ir turizmu, tačiau tokiu būdu palaipsniui pradėjo vystytis inovacijas kuriančios valstybės vizija.
Atitinkamai Airijos universitetai jau prieš dvidešimt metų daugiau dėmesio pradėjo skirti taikomojo pobūdžio moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai (MTEP), inovacijų veikloms bei skatinti MTEP sprendimų komercinimą, perleidžiant universitete sukurtą intelektinę nuosavybę naujai kuriamoms inovatyvioms įmonėms.
„Vizito metu buvo aptarti įvairūs klausimai: intelektinės nuosavybės licencijavimas, verslumo universitete skatinimas, universiteto startuolių kūrimas, investavimo į startuolius ir MTEP paslaugų įmonėms būdus, užsienio investicijų pritraukimą, inovacijų ekosistemos bendrakūrą kartu su miestais ir valstybinėmis sprendimo priėmimo organizacijomis bei universitetų partneriais“, – vardijo VDU Komunikacijos ir technologijų perdavimo centro vadovas Edvinas Samys.
Mokslininkai vertina savo žinias
Praktika, iššūkiais ir sėkmės istorijomis dalinosi ir kiti „TTO Lietuva“ tinklo nariai, tarp kurių buvo Vilniaus universiteto ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto atstovai.
„Turininga patirtis. Su kitais Lietuvos universitetų specialistais priėjome prie išvados, kad Airijos mokslininkai tikrai atsakingiau vertina savo žinias ir saugo sukurtas technologijas ar produktus nei mes Lietuvoje. Jie atsižvelgia į intelektinės nuosavybės vertę ir jos potencialą verslui. Turime ko pasimokyti iš jų“, – kalbėjo E. Samys, atstovavęs VDU.
Technologijų perdavimo klausimų aprėptis talpina ne tik sėkmingą MTEP veiklų pritaikymą vartotojams ir visuomenei, efektyvius verslo įmonių iššūkių sprendimus, bet ir naujų inovatyvių įmonių kūrimo prielaidas, universiteto bendruomenės verslumo skatinimo iniciatyvų organizavimą, intelektinės nuosavybės apsaugos ir valdymo niuansus.
„TTO Lietuva“ – tai pirmasis tokio pobūdžio tinklas Lietuvoje, kurio tikslas – vienyti mokslo ir studijų institucijose dirbančius žinių ir technologijų perdavimo specialistus, sudaryti jiems galimybes keistis profesinės praktikos žiniomis ir kelti kompetenciją intelektinės nuosavybės valdymo srityje.